Audioriver Festival

Autor: Kamil Winiarz

Audioriver 2017 odbędzie się 28-30 lipca. 

Dwa dni na plaży, jeden dzień w parku, sześć głównych scen.

Spotkamy się tam już po raz dwunasty.

Podczas poprzednich edycji mogliśmy usłyszeć w Płocku wiele gwiazd muzyki elektronicznej. W tym roku na nadwiślańskiej plaży nie będzie inaczej. Wszyscy fani klubowych brzmień mogą spodziewać się mocnego uderzenia prosto z Detroit. Nie zawiodą się też fani innej odmiany techno, house czy muzyki basowej. Poza częścią główną odbywającą się na plaży, gdzie pojawią się znane już sceny: Main Stage, Circus Tent, Hybrid Tent, Cities Tent i T-Mobile Electronic Beats Stage, w mieście stanie scena Burn Stage. Na płockim rynku odbędą się również targi muzyczne, a kino festiwalowe pokaże filmy związane z tematyką festiwalu. Po dwóch dniach nocnego tańczenia odbędzie się Sun/Day. Wydarzenie stanowiące kontrapunkt dla pozostałej, odbywającej się głównie w nocy części festiwalu. Od niedzielnego popołudnia aż do wieczora będziemy mogli w rodzinnej i parkowej atmosferze posłuchać artystów występujących na dwóch scenach.

Na festiwalu ważne miejsce zajmują polscy producenci i DJ-e, których ciężka praca przez caly rok zostaje nagrodzona możliwośckią zagrania na tak dużym festiwalu jakim jest Audioriver. Podczas głównej części festiwalu wystąpią między innymi: Bass Astral x Igo, Michał Gutkowski, DEAS/A_GIM, CZELUŚĆ czy Baasch. W trakcie niedzielnego chilloutu zagra pochodzący z Rzeszowa Emoczo oraz dobrze znanym słuchaczom Radia LUZ z audycji Subwena, drumandbassowy aktywista – Macbeat.

W piątek na scenie T-Mobile Electronic Beats wystąpi Ben UFO, założyciel jednej z najważniejszych wytwórni , specjalizujących się w muzyce basowej – Hessle Audio. Pomimo tego, że zajmuję się on tylko DJ’ingiem, jest jedną z najważniejszych postaci postaci na brytyjskiej scenie muzyki elektronicznej. Jego sety to mieszanka house’u, wysmakowanego dubstepu oraz grime’u zarówno  tego nowego, jak i klasycznego.  Ostatnio w Polsce, Bena mogliśmy usłyszeć  w marcu, na krakowskiej imprezie Hessle Audio. Kwintesencja muzyki basowej już wkrótce będzie wybrzmiewać na płockiej plaży.

Piątek to również dzień, w którym na dużej scenie festiwalu wystąpi jedna z najważniejszych gwiazd tegorocznej edycji. Boys Noize to pozycja, która już od kilku lat była jednym z głównych celów organizatorów. Ten niemiecki producent jest przede wszystkim kojarzony z francuską odmianą muzyki electro, a jego status bliski jest takim producentom jak m.in. Mr Oizo, Digitalism czy MSTRKRFT. Dzięki swoim remiksom znanych utworów osiągnął przed kilkoma laty spory sukces komercyjny. Boys Noize to gwarancja wybuchowego koncertu, gdzie ściera się ze sobą multum gatunków muzycznych: od techno, house, industrial, punk aż po hip hop.

W gronie zaproszonych artystów znajdują się również osoby niezajmujące się produkcją, ale za to są całkowicie oddane sztuce selekcji i miksowania. Do tego grona należy m.in. Jackmaster, który zajął drugie miejsce  na liście najlepszych DJ-ów świata wg. czytelników portalu Resident Advisor. Warta odnotowania jest także DJ Storm, jedna z założycielek legendarnej drum&bassowej wytwórni Metalheadz, która wspólnie z Kemistry oraz Goldiem zapisała się na zawsze w kartach muzyki jungle i również Bryan Gee, specjalizujący się w połamanych brzmieniach już od prawie 25 lat.

12 edycja festiwalu Audioriver to powrót po dwóch latach, najbardziej rozpoznawalnej postaci w obecnym świecie muzyki elektronicznej. Swój sukces zawdzięcza niesamowitemu setowi z Boiler Rooma w Tulum, którego obejrzało ponad 25 milionów ludzi. Solomun, bo on ukrywa się pod tymi zasługami, ma obecnie wielki wpływ na brzmienie muzyki house. Dzięki niemu istnieje label Diynamic Music, w którym wydawali: Kollektiv Turmstrasse, H.O.S.H, David August, Ost & Kjex czy Adriatique. Na żywo do zobaczenia w piątek, na legendarnej i najdłużej działającej scenie Circus Tent.

W tym roku na festiwalu Audioriver wystąpi liczna reprezentacja twórców pochodzących z Detroit. Grupa The Belleville Three to Derrick May, Kevin Saunderson i Juan Atkins, którzy jeszcze w latach osiemdziesiątych kształtowali i mocno wpłynęli na rozwój muzyki detroit techno. Niemal 40 lat doświadczenia tych producentów, a także ich wspólny występ to jeden z ważniejszych punktów programu tego roku. Niemniejsze znaczenie dla tego gatunku ma występujący na głównej scenie Carl Craig, który zaprezentuje swój autorski projekt Versus Synthesizer Ensemble. Ze znajdującej się w stanie Michigan metropolii pochodzą także: Robert Hood, który pojawi się na festiwalu z live actem, a wisienką na torcie będzie Moodymann, legendarna już postać muzyki house, którą na scenie T-Mobile Electronic Beats usłyszymy w sobotę.

 

 

Człowiek o wielu pseudonimach, który na scenie techno obecny jest już od prawie 30 lat. Luke Slater to jedna z najbardziej docenianych producentów w świecie muzyki elektronicznej. Jego kariera to pasmo sukcesów, na czele z płytą Freek Funk, obchodzącą okrągłe 20 lat. Jego najnowsze wydawnictwo pod tytułem Arc Angel pojawiło się na rynku we wrześniu zeszłego roku. Pod tym samym pseudonimem pod którym wydał płytę, wystąpi również na Audioriver. Planetary Assault System zaprasza na podróż w piątkową noc.

Lincoln Barrett od początku swojej kariery jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci na rynku muzyki drum and bass. Jego wytwórnia Hospital Records, ale także dwie pierwsze płyty: True Colours i High Society zadecydowały o jego światowym rozgłosie. High Contrast, bo pod tym pseudonimem występuje Barrett, to kluczowa postać liquid funku i komercyjnej odmiany dnb. Na audioriverowym Hybrid Tencie wystąpi już w piątek w wersji live. 

Festiwal to nie tylko wymienieni artyści. Na fanów dzwięków 4×4 czekają między innymi: Stephan Bodzin, Joris Voorn, KiNK, Tale Of Us, Rampue, Dax J czy Artefakt. Za to zwolennicy szybszego tempa w okolicach 170 bpmów mogą nastawiać się powoli na drum and bass najwyższej półki, dzięki takim producentów jak: Alix Perez, Emperor, Halogenix, Total Science, Danny Byrd, MC DRS i London Elektricity. Jedno jest pewne – Płock zapłonie 28 lipca.

Do zobaczenia na festiwalu Audioriver!