Językowy robot dla najmłodszych autorstwa absolwentów PWr

Autor: Michał Rypel

Wrocław innowacjami stoi. Jest wiele dziedzin, w których przodują lokalni studenci, naukowcy i przedsiębiorcy, i o których mówi się bardzo wiele. Wrocławscy informatycy, biolodzy czy konstruktorzy zostają doceniani na całym świecie. Ci ostatni kojarzą się zwykle z łazikami marsjańskimi czy projektem Hyperloop. Najnowsze dokonanie byłych studentów Politechniki Wrocławskiej na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco mniej spektakularne, jednak w rzeczywistości ma potencjał, by całkowicie zmienić sposób nauczania języków u najmłodszych. Wrocławianie niedawno przedstawili światu robota EMYSA, czyli interaktywnego nauczyciela dla dzieci.

Jest biały, mierzy jedynie kilkadziesiąt centymetrów i wyposażono go w kamerę, wyświetlacz oraz sensory dotyku. Dzieło zespołu Jana Kędzierskiego znalazło się wśród dziesięciu finalistów konkursu „Innovators Under 35” według MIT Technology Review. Dzięki wsparciu finansowemu amerykańskiego funduszu SOSV, twórcom udało się przenieść pracę do Chin, gdzie robot został finalnie zaprojektowany z myślą o kieszeni przeciętnej rodziny. 

Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu, EMYS jest w stanie uczyć w przyjemny i bardziej naturalny sposób, reagując na zachowanie dziecka mimiką, słowem a także np. nagradzając je wyświetlaną na ekranie bajką. Kamera reaguje na ruchy i barwy, dzięki czemu elektroniczny nauczyciel może zadawać dziecku zagadki związane z kształtami czy kolorami. To właśnie największy atut związany z prezentowaną technologią – angażuje ona wszystkie zmysły.