X Festiwal Wysokich Temperatur

Autor: Michał Rypel

Niektóre gałęzie sztuki poza inwencją i umiejętnościami technicznymi wymagają również udziału ognia czy żaru. W najbliższy weekend to właśnie twórcy skupieni na tych dziedzinach będą mieli okazję do świętowania. Na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu odbędzie się bowiem 10 edycja Festiwalu Wysokich Temperatur. Szykują się trzy dni rozgrzane do czerwoności!

Między 23 a 25 czerwca na wszystkich zainteresowanych, którzy będą mieli okazję odwiedzić budynek ASP przy Traugutta, czekać będzie cała masa doznań estetycznych, ale również intelektualnych. Festiwal podzielono na trzy sekcje: METAL, CERAMIKA oraz SZKŁO. W ramach paneli będziemy mogli zgłębiać tajniki danych pracowni. 

W ramach sekcji poświęconej metalowi, prowadzonej pod okiem kuratorskim Michała Staszczaka, oglądać będziemy wyjatkowy proces odlewania rzeźb z pieca uchylnego. To jedyny tego typu piec w Europie. Jednym z najbardziej spektakulranych pokazów będzie z pewnością odlewanie żeliwa w piecu plenerowym, czym zajmie się amerykański artysta David Lobdell. Dla tych, którym nie wystarczy samo oglądanie, zorganizowane zostaną także warsztaty z odlewania przy użyciu aluminium oraz brązu.

Jeżeli chodzi o ceramikę, warto będzie odwiedzić panel przygotowany przez egipskiego artystę – Mohameda Elabd Ali Khalil, który przybliży nam technikę tworzenia przy pomocy tzw. paście egipskiej. Ceramikę wypalaną w technice Raku zaprezentuje Mirosław Kulla oraz Kacper Kuźnicki. Pochodzący z Litwy Rytis Konstantinavičius zajmie się natomiast starymi, lokalnymi metodami wypału i barwienia. Wszyscy zainteresowani zdobnictwem odnajdą się zapewne podczas warsztatów z ozdabiania ceramiki, za pomocą malarstwa, kalki bądź stempli. 

Szklaną część festiwalu uświetni z pewnością pokaz, który poprowadzą Jiri Pacinek oraz Agah Baris Can Aksakal. Na naszych oczach pokażą oni łasne techniki formowania szkła na gorąco. Martyna Rychlik i Marta Byrdziak natomiast pokażą potencjał drzemiący w sposobie pracy roll-up oraz deseniach murrine. Dodatkowo zobaczymy jak ozdabia i kształtuje się szkło w płomieniach palników gzowych. 

Poza głównymi panelami warto zwrócić uwagę na konferencję naukową "Sztuka tworzenia w wysokich temperaturach". Odbędzie się ona w piątek i niedzielę i bedzie funkcjonować jako swoiste forum dla wymiany wrażeń na temat sztuki tworzonej z użyciem ognia. W ramach spotkań wystąpią przedstawiciele trzech sztuk omawianych na festiwalu. Będą oni prezentować 20-minutowe wykłady. Konferencję poprowadzą Elżbieta Leszczyńska-Szlachcic oraz Katarzyna Załóg-Kociuga (piątek) i Grzegorz Piątkowski (niedziela).

Szczegóły na stronie festiwalwysokichtemperatur.pl