Austra

Autor: Jakub Spiryn

Niedawno wydali nowy longplay, a głosu Katie nie da się pomylić z żadnym innym. Austra – Artysta Tygodnia Radia Luz!

Katie Stelmanis miała zostać śpiewaczką operową. Tej pasji poświęciła całe swoje nastoletnie życie. Kiedy miała już podpisywać kontrakt z kanadyjską operą, zmieniła zdanie i zdecydowała, że będzie robić coś innego. Nie chciała jednak całkowicie rezygnować ze swojego wykształcenia muzycznego. Tak powstał zespół Austra – mieszanka elektronicznego popu i operowych wokali.

Austra powstała w kanadyjskim Toronto w 2009 roku. Katie Stelmanis do współpracy w projekcie zaprosiła perkusistkę Mayę Postepski oraz klawiszowca Doriana Wolfa. Trzon grupy pozostaje w niezmienionym składzie, za to na koncertach pojawiają się czasami siostry Romy i Sari Lingman jako chórki, oraz Ryan Wonsiak w roli basisty. 

Od powstania zespołu do wydania pierwszej płyty minęły 3 lata. Pierwszy longplay ukazał się w 2011 i nosi tytuł Feel It Break. Charakteryzował się gotyckim brzmieniem i przyrównywano go do takich artystek jak Bat for Lashes czy Zola Jesus

Po wydaniu Feel It Break, Austra nie osiadła na laurach. Dwa lata później, w 2013, został wydany krążek Olympia, promowany świetnym singlem Home. Brzmienie nie zostało znacznie zmienione, ale było już słychać zdecydowanie mniej gotyckości.

Najnowszy album, Future Politics ukazał się 20 stycznia 2017 w labelu Domino Records i był promowany singlem Utopia (który był rownież Mocograjem Radia Luz). Jak sama nazwa wskazuje, Austra trzyma się mocno politycznych ram i chce propagować ideę LGBT. Mimo wysokich ocen, Future Politics wydaje się odstawać mocno od debiutu. Być może to formuła się wyczerpała, albo zespołowi brakuje pomysłów. Mimo wszystko, album to wciąż świetna pozycja zarówno do tańca, jak i odpoczynku na kanapie.

W ramach promocji najnowszego wydawnictwa Austra udała się w trasę koncertową, która obejmuje równiez koncert w Warszawie. Czy ktoś ma zatem ochotę potańczyć przy operowym śpiewie i syntezatorowych dźwiękach?