We are here expedition – roczna wyprawa dookoła świata

Autor: Justyna Barańska

We are here expedition” to projekt rocznej wyprawy dookoła świata. Wyruszają na nią dwie dziewczyny, czyli my:

Magda Sankiewicz- absolwentka kulturoznawstwa i Joanna Górawskia- absolwentka edukacji artystycznej. Głównym celem naszej wyprawy jest pomoc w różnych instytucjach na całym świecie, tam gdzie potrzebni są wolontariusze. Elastyczny plan wyprawy zakłada odwiedzenie Gruzji, Armenii, Nepalu, Tajlandii, Wietnamu, Australii, Argentyny, Peru i Ameryki (- Big Sur, Pacyfic Grave, Alaski). Będziemy tam pracować pomagając zarówno ludziom jak i zwierzętom. Naszym asem w rękawie będzie program warsztatów upcyklingowych, polegający na tworzeniu wycinanek i szablonów w oparciu o polską sztukę ludową. Uważamy, iż nawet z najtańszych materiałów można stworzyć rzeczy piękne, a najlepszym tego dowodem są prace artystów ludowych. Papierowe firany, malarstwo ścienne i wycinanki mogą być dla młodych na całym świecie, wspaniałą przygodą z polską kulturą. Podczas podróży chcemy także chłonąć miejscowe zwyczaje i tradycje.

Równolegle przygotowywać będziemy materiały do dokumentu, w którym napotkane przez nas osoby będą odpowiadać na jedno proste i ważne pytanie: “O czym marzysz?”. Efekty poszukiwań odpowiedzi na to pytanie, będzie można obejrzeć po naszym powrocie.

Wyruszamy we wrześniu 2017, wracamy najprawdopodobniej za rok. Nie będziemy sztywno trzymać się dat, bo ważne jest dla nas miejsce (nasze tytułowe „here”), a nie czas i pogoń za nim.