Run The Jewels

Autor: Emil Klepacz

Run the Jewels to amerykańska supergrupa Hip-Hopowa uformowana w 2013 roku przez rapera Killer Mike'a oraz producenta-rapera El-P znanego także jak El Producto. Dzięki niepodrabialnemu stylowi, który łączy w sobie nowojorski boombapowy charakter i elektronikę to z pewnością jeden z najbardziej elektryzujących duetów jaki kiedykolwiek powstał.

Debiutem grupy z wschodniego wybrzeża był album "Run the Jewels". Krążek zebrał wyśmietnite recenzje i dla wielu miłośników alternatywnego hip hopu przebił wydawnictwa samego Jeya – Z i Kanye Westa. El-P wraz z Killer Mikem poszli drogą Beastie Boys wymieniając się wersami co dodało dynamiki utworom. Połączenie lat 80 oraz szalonej elekroniki było powiewem nieznanej dotąd świeżości na scenie hip-hop.

Drugi album duetu, czyli "RTJ 2" otrzymał równie dobre noty co debiutancki materiał wydany rok wcześniej. Nowy krążek pokazał ponownie nieoczywistość tworzonych przez raperów dzwięków. Sława i splendor spłynęły na duet zasłużenie. "RTJ2" to produkcyjny majstersztyk. Na materiale usłyszymy połamane bity, ostre i brude brzmienie dopełniane syntezatorowo-gitarowymi podkładami. Ten drapieżny i nieokiełznany album trafił idealnie w czuły punkt publiczności spragnionej energicznego, krwistego i agresywnego podejścia do hip hopu. Sukces Run the Jewels to w głównej mierze arcymistrzowska umiejętność łączenia ze sobą klasycznych hip hopowych brzmień i wykręconej, szlonej elektroniki. Na "RTJ2" całość dopełniła bardzo dosadna warstwa liryczna oraz wyśmienici goście: między innymi Travis Barker czy Gangsta Boo.

Wigilia zeszłego roku to dzień, w którym jednym z prezentów pod choinką było kolejne darmowe wydawnictwo od Run The Jewels – album "RTJ 3" namieszał w podsumowaniach roku 2016. To co dostali fani to ponownie trzymający bardzo wyski poziom rap. Bezkompromisowi weterani sceny, czyli Killer Mike i El-P dostarczyli fanom materiału inteligentnego, naszpikowanego metaforami i nawiązaniami do polityki oraz popkultury. Na albumie "RTJ 3" całość zdominowały bezkompromisowe i polityczne hymny, społeczne deklaracje oraz wizje nuklearnego holokaustu. Wszystko to powoduje, że krążek "RTJ 3" to najważniejsza w ostatnich latach rapowa płyta o charakterze społecznym stawiana na równi obok "To Pimp A Butterfly" Kendricka Lamara.

Run the Jewels krączą ścieżkami Public Enemy czy Rage Agains the Machine. Ich muzyka to emocje i nastroje społeczne, rewolucyjne hasła nawołujące do wywrócenia świata do góry nogami. Wszystko to zawarte gdzieś pomiędzy nastrojowymi utworami a braggowymi popisami El-P oraz Killer Mika. Ostatni album to pod względem podkładów najbardziej różnorodny materiał wydany do tej pory przez Run the Jewels.