Projekt Fresh Design 2017 idzie w świat!

Autor: Justyna Barańska

Sport rowerowy nie zna granic. Ostatnio odnotowano rekord przejazdu 25 kilometrowego odcinka przez 105-letniego rowerzystę. Czy rowerzysta mógłby pokonać jeszcze dłuższy odcinek gdyby miał inny rower? Co tkwi w tajemnicach tych mechanizmów? Czy można je ulepszyć? Kierując się pasją do rowerów postanowiliśmy stworzyć platformę do wspólnej kreacji kultury rowerowej. W maju tego roku będzie okazja do uczestnictwa w międzykulturowej współpracy w tworzeniu dziedziny rowerowej. W CRZ Krzywy Komin przywitamy studentów z 9 ośrodków akademickich z Europy, którzy w twórczym ferworze stworzą oryginalne, estetyczne i funkcjonalne projekty rowerów.

Międzynarodowy projekt Fresh Design to cykl warsztatów dla studentów. Uczestnicy skoncentrują się wokół całokształtu dziedziny rowerów – ich wyglądu, funkcjonalności, a także przeznaczonej dla nich przestrzeni w mieście i poza nim. Głównym celem projektu jest otrzymanie rowerowych rozwiązań, które bez trudu będzie można wprowadzić do naszego otoczenia.

W tym roku w warsztatach wezmą udział przedstawiciele takich państw jak Czechy, Słowacja, Węgry, Niemcy, Francja, Holandia, Włochy, Portugalia, Islandia i Polska. Uczestnicy będą współpracować w międzykulturowych zespołach. Wykorzystywać wiedzę i umiejętności w dziedzinie designu, urbanistyki, a w swoich pracach zastosują innowacyjne i zaskakujące zabiegi artystyczne. Po uzyskaniu współpracy z takimi ośrodkami edukacyjnymi jak: Academy of Fine Arts and Design z Bratysławy, Istituto Europeo di Design z Florencji, Escola Superior de Artes e Design z Caldas da Rainha, L’Ecole Supérieure d’Art et de Design z Valenciennes i Budapest Metropolitan University bez problemu można stwierdzić, że Fresh Design 2017 będzie wyjątkową edycją! Projekt nabierze światowego i profesjonalnego wymiaru. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się eksperci pochodzący z powyższych uczelni i nie tylko. Pomogą studentom rozwinąć powstałe koncepty, zainspirują i zachęcą do intensywniejszego działania już po zakończeniu projektu.

Projekt jest realizowany we współpracy z grupą studentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz profesorami Politechniki Wrocławskiej. Koordynatorami merytorycznymi projektu są dr inż. arch. Anna Bać oraz inż. arch. Piotr Michalski.

Zachęcamy osoby zainteresowane tematyką warsztatów do wzięcia udziału w projekcie i wypełnienia formularza zgłoszeniowego na stronie www.freshdesign.edu.pl. Całe wydarzenie stanowi niezwykłą szansę na zdobycie niezbędnego doświadczenia, poszerzenie wiedzy z zakresu projektowania oraz rozbudowanie sieci kontaktów.

Organizatorem projektu jest Fundacja Open Mind przy współpracy z CRZ Krzywy Komin.

Patronem Honorowym wydarzenia jest Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie.