Neil Young

Autor: Szymon Baczyński

Neil Young – poeta, filozof, kompozytor. Muzycznie aktywny od lat 60. Wciąż porusza się po muzycznej amplitudzie – od łzawego folk rocka do agresywnego hard rocka, jednak zawsze pozostaje wierny problemom ludzkiej egzystencji, które są podstawową inspiracją dla jego tekstów.

Wszystko zaczęło się w 1966 roku kiedy wydał płytę Buffalo Springfield razem z zespołem o tej samej nazwie. Album został dobrze przyjęty przez krytyków a hit „For What It’s Worth” uplasował się na siódmym miejscu Billboardu. Również słuchacze zachwycali się wydawnictwem.

Po wydaniu czterech albumów zespól zakończył działalność, a Young rozpoczął współpracę z Crazy Horse i Crosby, Stills & Nash oraz skupił się na karierze solowej.

W 1972 roku Neil Young wydał solowy album Harvest a skomponowany na niego utwór Heart of Gold  stał się światowym hitem i przyczynił się do gigantycznego wzrostu popularności artysty w latach siedemdziesiątych. Album charakteryzuje brzmienie bluesowej gitary, dźwięki banjo czy przesterowane wokale Younga. Album pozwolił na ponowne stworzenie tzw. amerykańskiego brzmienia.

Kariera Younga to ogromna liczba wydanych płyt, nagrody Grammy, Juno oraz dwukrotne wprowadzenie do Rock and Roll Hall of Fame – najpierw jako artysta solowy, a 2 lata później jako członek Buffalo Springfield.

Neil Young był wielokrotnie wyróżniany w rankingach czołowych mediów muzycznych. Znalazł się na liście stu najlepszych artystów wszechczasów wg Rolling Stone. Aż pięć jego albumów znalazło się w zestawieniu 500 najlepszych albumów natomiast magazyn Paste uznał go za drugiego najlepszego tekściarza, zaraz za Bobem Dylanem.

Ze względu na wpływ na rozwój muzyki grunge przylgnęła do niego metka „ojca chrzestnego grunge’u”. Pokłosiem zamiłowania do przesterowanych gitar i flanelowych koszul jest album Mirror Ball wydany wraz z Pearl Jam.

W wieku 71 lat pozostaje wierny swoim ideałom z młodości angażując się w działalność na rzecz organizacji ekologicznych. Pracuje obecnie nad filmem dokumentalnym, w którym przedstawiona będzie technologia samochodów elektrycznych. Jako wyraz swoich proekologicznych poglądów Young postanowił wyposażyć swojego Lincolna Continentala z 1959 roku w napęd hybyrdowy.

Nie zwalnia także obrotów i wydaje swój trzydziesty siódmy album Peace Trail – materiał o wyraźnie jamowym charakterze, z dużą ilością swobody pozostawionej kolegom z zespołu. Wyraźnie słychać, że album nagrany jest z ogromnym luzem i wolnością.

Materiał przygotował Radosław Piechociński.