Tinashe

Autor: Emilia Piesiak

Tinashe to bez wątpienia jedna z najciekawszych amerykańskich wokalistek r’n’b młodego pokolenia. 21-letnia artystka określana jest mianem „wschodzącej gwiazdy” i „nadziei współczesnego kobiecego r’n’b”. Pochodzi z Zimbabwe a jej imię oznacza “Bóg jest z nami”. Niewątpliwie jest to artystka obdarzona wieloma talentami. Mimo tak młodego wieku, jest nie tylko wokalistką, ale też tancerką, aktorką oraz byłą modelką. Sama pisze i komponuje swoje piosenki.

 

 

Debiutancki album Tinashe czyli “Aquarius” ukazał się w 2014 roku. Płyta łączy w sobie różne style i gatunki, bliskie korzeniom muzycznym Tinashe. Odnajdziemy tam mieszankę brzmień r’n’b, hip-hopu i popu. Za produkcję odpowiadają: DJ Mustard, Redwine i DJ Marley. Artystkę wsparli również między innymi ScHoolboy Q, Future i A$AP Rocky. Ten ostatni pojawił się gościnnie w promującym wydawnictwo utworze „Pretend”.

W momencie ukazania się swojego debiutanckiego albumu, Tinashe miała 21 lat. Młoda wokalistka świetnie jednak poradziła sobie z tym wyzwaniem. Jak wiadomo, "Aquarius" nie jest jej pierwszym dziełem. Wcześniej Tinashe wydała kilka mixtape'ów i nieźle radziła sobie w internecie. Podsumowując cały album trzeba przyznać, że Tinashe idealnie odnalazła się w klimacie nowoczesnego, nowatorskiego r&b. Krążek jest spójny, dopracowany i niezwykle dojrzały jak na młody wiek artystki.

 

 

Tinashe urodziła się 6 lutego 1993 r. Karierę solową rozpoczęła w 2011 roku. Rok później artystka opublikowała dwa mixtape'y zarejestrowane we własnym domowym studiu. Dobry odbiór wydawnictw „In Case We Die” i „Reverie” przyczynił się do podpisania kontraktu fonograficznego z wytwórnią RCA, będąca częścią Sony Music Entertainment. Oprócz muzyki Tinashe zajmuje się także aktorstwem. Na koncie artystyki znajdziemy kilka ról kinowych i telewizyjnych. Wystąpiła między innymi w filmie "Ekspres polarny" oraz w serialu "Dwóch i pół".

Tinashe zaczynała od występowania w girls bandach, udziału w niekoniecznie prestiżowych programach telewizyjnych, śpiewania chórków mało znanym raperom czy grania epizodycznych ról w niskobudżetowych filmach. Przede wszystkim jednak pracowała nad własnym materiałem. Przed pojawieniem się w 2014 roku jej debiutanckiego albumu “Aquarius”, wydała kilka mixtape’ów oraz mnóstwo lepiej lub gorzej przyjętych piosenek. Zanim jeszcze w ogóle pomyślała o rozpoczęciu kariery wokalnej brała lekcje baletu i tańca jazzowego.

 

 

Rodzice Tinashe mają korzenie skandynawskie, słowiańskie oraz afrykańskie. Połączenie takich genów dało znakomite efekty. Nie zawsze jednak zapewniało przychylność ze strony rówieśników. Tinashe była ofiarą szkolnego prześladowania i znęcania. Do tego stopnia, że nie brała udziału w żadnych imprezach, z balem na zakończenie liceum włącznie. Niepowodzenia na tle towarzyskim rekompensowała sobie w sporcie. Uparcie trenowała karate zdobywając ostatecznie czarny pas.

Tinashe zamknięta w domowym studiu sama pisze i komponuje swoje piosenki. Do współpracy wybiera najlepszych producentów, co pozytywnie odbija się na jej brzmieniu. Choć wydawać by się mogło, że do muzyki ma czysto rozrywkowy stosunek, swoją karierę traktuje bardzo poważnie. Pracuje na nią już ponad dziesięć lat.

 

 

Tinashe aktualnie mieszka w Los Angeles, do którego przeprowadziła się wraz z całą rodziną w wieku ośmiu lat. Choć od tamtego czasu minęło już piętnaście lat, a Tinashe stała się gwiazdą z prawdziwego zdarzenia, nadal żyje z rodzicami. Różnica jest tylko taka, że stosunkowo niewielkie mieszkanie zamieniła na rezydencję na przedmieściach.

Tinashe już od dawna zapowiadała, że pod koniec tego roku pojawi się jej drugi album “Joyride”. Premiera została jednak przesunięta na początek 2017 roku, ale artystka nie pozwoliła na to, aby jej fani czuli się oszukani. Na początku listopada w sieci pojawił się nowy materiał, który ma stanowić niejako przedsmak "Joyride”, a dokładnie być jego pierwszą częścią. Na “Nightride” znalazło się 15 utworów, które powstawały przez ostanie dwa lata, w tym znane już nam “Party Favors” i “Ride of Your Life”.

 

 

Wschodząca gwiazda R&B Tinashe wkrótce wyda swój drugi pełnoprawny krążęk, który będzie nosił tytuł "Joyride". Płyta ma się ukazać w pierwszej połowie 2017 roku. Jak wiadomo artystka często do współpracy nad swoim materiałem zaprasza topowych raperów. Najnowszym utworem promującym jej nadchodzący w przyszłym roku album jest utwór "Energy", gdzie obok niej pojawia się weteran rapowego mainstreamu – Juicy J.