The xx

Autor: programowy

W 2005 roku w Londynie Oliver Sim i Romy Madley Croft zakładają zespół. Przez pierwszy rok funkcjonują jako duet. Potem dołącza do nich Baria Qureshi oraz Jamie Smith i w ten oto sposób czwórka, która poznała się w Elliott School (miejscu do którego uczęszczał między innymi Pierce Brosnan, skład zespołu Hot Chip, czy The Maccabees) zaczyna tworzyć muzykę. 

Na pierwszą płytę zespołu trzeba było czekać aż cztery lata. Swój debiutancki album, zatytułowany xx grupa wydała dopiero w sierpniu 2009 roku, przy współpracy z wytwórnią Young Turks. Jamie Smith wyprodukował bity do utworów na swoim laptopie i potem z pomocą producenta Rodaidh McDonalda starannie je zmiksował. Natomiast napisaniem emocjonalnych tekstów o miłości, bliskości, pożądaniu i stracie zajęli się Croft i Sim. Na płycie pojawiły się elektroniczne brzmienia Jamiego Smitha, które zostały idealnie połączone z basem Olivera i nietypowymi dźwiękami gitar granymi przez Barie Qureshi i Romy. W ten sposób powstały melancholijne utwory o minimalistycznym brzmieniu.

Debiutancka płyta The xx spotkała się z uznaniem krytyków. Wielu nawet stwierdziło, że jest ona jedną z najlepszych płyt, jakie zostały wydane w tamtym czasie. Sukces ten został zwieńczony nagrodą Mercury w 2010 roku.

 

 

Pod koniec 2009 roku, w trakcie trasy koncertowej, zespół rozstał się z gitarzystką Barią Qureshi. Pojawiło się wiele spekulacji na ten temat. Podobno miało to być spowodowane wyczerpaniem wywołanym trasą koncertową, jednak na twitterze artystki pojawił się wpis w którym mówiła dosłownie: "Am I exhausted?? nope. got kicked out.” Potem Sim tłumaczył, że razem ze Smithem i Croft podjęli decyzję o wykluczeniu Bari z zespołu, ponieważ nie włączała się ona czynnie w jego współtworzenie.

Wraz z wydaniem pierwszej płyty, The xx rozpoczęli trasę koncertową, na której można było spotkać również takich artystów jak Friendly Fires czy The Big Pink. W styczniu 2010 roku zespół dostał propozycję wystąpienia na festivalu All Tomorrow's Parties, który odbywa się od 1999 roku w Minehead w Anglii. Ponadto, zespół zagrał na najpopularniejszych festiwalach w Ameryce Północnej, takich jak Coachella czy Lollapalooza.

 

 

W grudniu 2011 roku Jamie Smith ogłosił, że grupa szykuje się do wydania nowego albumu, który miał być inspirowany głównie muzyką klubową. Ten nowy kierunek obrany przez zespół wynikał z intensywnego życia klubowego, któremu trio oddało się po wielomiesięcznej trasie koncertowej. 1 czerwca 2012 roku ogłoszono, że drugi album The xx będzie nosił tytuł Coexist. Jego premiera została zaplanowana na 10 września tamtego roku. W lipcu trio wydało pierwszy singiel do nowej płyty, utwór „Angels”, publikując jednocześnie pełną listę utworów i okładkę albumu. W sierpniu zespół zaprezentował kolejny utwór – „Chained”. Krótko po tym The xx udostępnili cały nowy album na swojej stronie internetowej.

Coexist charakteryzuje się minimalizmem. Utwory mają luźną, mało dynamiczną strukturę. Jak zwykle Jamie Smith był odpowiedzialny za produkcję bitów i żywych instrumentów perkusyjnych, a Romy Madley Croft i Oliver Sim zajęli się tekstami. Album porusza takie tematy jak smutek po rozstaniu, samotność i intymność.

 

 

Nowa płyta zespołu spotkała się z pozytywnym odbiorem krytyków. Już w pierwszym tygodniu zadebiutowała na najwyższym miejscu angielskiej listy przebojów. Dostała się do top10 również w kilku innych krajach. Od czerwca do grudnia 2012 roku The xx odbywali trasę koncertową promującą nowy album.

 

untitled-3

 

Po dłuższej przerwie w tworzeniu, w maju 2014 roku muzycy ogłosili, że zaczynają pracę nad trzecim studyjnym albumem. W listopadzie 2015 roku zapowiedzieli wydanie pierwszego utworu z nowej płyty dopiero na rok 2016. W końcu, po wielu zapowiedziach, 10 listopada zespół przedstawił światu swój nowy utwór zatytułowany „On Hold”. Premiera ich trzeciego albumu, I See You, jest zaplanowana na 13 stycznia 2017 roku.

 

 

 

 

Tekst: Pola Wachowiak