Natu – Gram duszy

Autor: Kuba Żary

Właścicielka jednego z najbardziej poruszających głosów w kraju, Natu, czyli Natalia Przybysz i jej już drugi solowy album.

Natu kojarzona jest najczęściej jako współtwórczyni grupy Sistars, z którą udało jej się wprowadzić gatunki soul i r'n'b na szczyty krajowych list przebojów. Charakterystyczne brzmienie, melodyjne i nowoczesne kompozycje, bezpośrednie teksty, oraz doskonałe wykonania "na żywo" sprawiły, że był to bodajże jedyny zespół w historii polskiej muzyki rozrywkowej, który zaskarbił sobie poparcie mediów, krytyki oraz odbiorców na szeroką skalę, zdobywając wszystkie nagrody przemysłu muzycznego.

Po komercyjnym sukcesie zespołu Sistars, Natalia w twórczości solowej daje się poznać z innej, mniej szumnej medialnie strony. „Gram Duszy” to krążek, w którym Natu oddaje słuchaczom cząstkę siebie, gram swojej duszy. Tytuł ten oznacza również, że istotą muzykowania jest robienie tego, co nam w duszy gra i życie swoją pasją z koncentracją na samym tym pięknym procesie. Album utrzymany jest w zmysłowym klimacie soul, a utwory mówią czule o pożądaniu i o ulotności chwili, o znanej, lecz niezdefiniowanej przez nikogo bezbłędnie, miłości do kochanka, oraz o miłości do muzyki.

Teksty utworów to dzieło samej Natalii i jej drugiej połówki. Są tu relaksujące „Kąpiele w błocie” opowiadające o magii słów, czy urok gwiaździstej, letniej nocy, w niezwykle oryginalnych „Gwiazdach”, gdzie przy minimalnej oprawie instrumentalnej na pierwszy plan wychodzi niesamowity głos Natu. Płytę kończy „Ocean Prayer” – modlitwa o bezpieczeństwo dla miłości.

Za produkcję krążka ponownie odpowiada Envee, z pomocą Natu i muzyków z jej zespołu, a gościnnie śpiewają tu Pinnawela (Paulina Przybysz) i Stanisław Soyka, którego artystka uważa za pioniera muzyki soul w Polsce.

Fantastyczny album, jak i konsekwentnie rozwijana kariera solowa Natalii potwierdzają tylko, że jest ona prawdziwą czarodziejką czarnej muzyki i świetną artystką, której ambicje sięgają dalej niż rodzimy grunt. I słusznie, bo już interesują się nią zagraniczne media i artyści – utwór 'Embrace' z najnowszego krążka Natu znalazł się w autorskiej audycji Gillesa Petersona w BBC Radio 1.