Transmisja z 16. edycji festiwalu Jazztopad

Transmisja z 16. edycji festiwalu Jazztopad
Jazztopad Festival jak zawsze zaskakuje i w tym roku w przestrzeni Narodowego Forum Muzyki zobaczymy i usłyszymy największe legendy jazzu jak i dość niespodziewanych, niszowych wykonawców. Radio LUZ także było obecne podczas koncertu otwarcia festiwalu Jazztopad.

 

Charles Lloyd, Shabaka Hutchings czy Makaya McCraven to tylko nieliczni ze wszystkich, którzy będą we Wrocławiu podczas corocznego święta jazzu. Przez dwie godziny przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu ekipa Akademickiego Radia LUZ nadawała specjalny program z przestrzeni Narodowego Forum Muzyki. Posłuchaj naszej relacji z 16. edycji festiwalu Jazztopad:

Charles Lloyd i koncert otwierający Jazztopad to połączenie niemalże tak dobre jak jabłka i cynamon. To nie tylko jeden z najważniejszych żyjących saksofonistów na świecie, lecz także duchowy przewodnik dla wielu muzyków. Od niemal sześćdziesięciu lat konsekwentnie wzbogaca jazzową stylistykę.


Charles Lloyd (fot. Kurland Agency)

 

Osiemdziesięciojednoletni mistyk saksofonu wraca na Jazztopad Festival z repertuarem z koncertowej płyty Wild Man Dance. Zarejestrowana sześć lat temu podczas występu na wrocławskim festiwalu i wydana w katalogu jednej z najistotniejszych wytwórni na świecie, czyli Blue Note Records. Suita zamówiona przez organizatorów na jubileuszową, dziesiątą edycję Jazztopadu wybrzmi w Polsce po raz drugi. Zostanie wykonana razem z NFM Filharmonią Wrocławską w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki.

Możecie posłuchać co do powiedzenia przed samym festiwalem miał w rozmowie z Kurtkiem Lewskim dyrektor artystyczny Jazztopadu, Piotr Turkiewicz:

Dzisiaj przed nami koncert neolegendy jazzu. To już tradycja że Shabaka Hutchings w listopadzie gości we Wrocławiu. Tym razem ze swoim zespołem The Comet Is Coming. Formacja wywodząca się z tętniącej wielokulturowością londyńskiej sceny muzycznej. Założony sześć lat temu zespół tworzą muzycy kryjący się pod pseudonimami: saksofonista i klarnecista King Shabaka (Shabaka Hutchings), klawiszowiec Danalogue the Conqueror (Dan Leavers) i perkusista Betamax Killer (Max Hallett). Najbardziej rozpoznawalnym artystą z tego tria jest z pewnością Hutchings. Twórca o bardzo szerokim horyzoncie muzycznym, którego nazwisko od kilku lat zdobi plakaty najważniejszych festiwali jazzowych w Europie. Jest on jedną z kluczowych postaci londyńskiego środowiska. W jego projektach jak w soczewce skupiają się muzyczne trendy współczesnego pokolenia.


The Comet is Coming (fot. Fabrice Bourgelle Photography)

 

W tym roku trio oficjalnie dołączyło do grona artystów reprezentujących legendarną wytwórnię Impulse! Records. W marcu światło dzienne ujrzał ich pierwszy wydany w amerykańskim katalogu album Trust in the Lifeforce of the Deep Mystery. Podobnie jak na płycie, tak i na wrocławskim festiwalu The Comet Is Coming zagra wielowątkowy i nowoczesny materiał, który nie mieści się w ściśle określonych ramach gatunkowych.