10. WROsound #backyard bez tajemnic – znamy pełny line-up!

10. WROsound #backyard bez tajemnic – znamy pełny line-up!

Kuratorem tegorocznej edycji został wrocławski septet EABS. Pod ich kuratelą tegoroczna edycja podąża w kierunku fuzji jazzu, hip-hopu, elektroniki i świeżych miejskich brzmień. Na scenie: polscy i zagraniczni artyści, którzy w większości zaprezentują nowy materiał.

Na scenie pojawią się między innymi EABS, którzy zagrają prapremierę swojego nowego albumu „Slavic Spirits” (który ukaże się pod koniec października) z gościnnym udziałem Tenderloniousa, Naphta And The Shamans premierowo pozwoli odsłuchać swojej drugiej płyty, a Tenderlonious & the 22archestra zagrają dzień po premierze swojego albumu „The Shakedown”. A każdy dzień festiwalowy zakończy podwórkowe silent disco, podczas którego swoje unikalne i bardzo różnorodne sety serwować będą polscy i zagraniczni dj.

Do współpracy przy tegorocznej edycji dołączyli także rozpoznawalni gracze wrocławskiej sceny muzycznej, gastronomicznej, lifestylowej, którzy mają własną, wierną grupę odbiorców. Między innymi Gastro Nocki, które po spektakularnym sukcesie w 2017 roku opuściły Dworzec Świebodzki i rozpoczęły swoje tournée po Wrocławiu. A także RAPszalet, czyli projekt robiony przez przyjaciół i dla przyjaciół, którego proponuje rapowe brzmienia podane przez najlepszych wrocławskich (i nie tylko) selektorów. Powierzono im strefę plenerową na Placu Społecznym przed Impartem, do której wstęp – przez cały festiwal – jest wolny.

EABS

Największy zespół we Wrocławiu – co prawda na razie liczebnie, ale ciężko pracują na przejście z podwórka do historii. Klawisze, 2 x dęciaki, 2 x gitary, skrecze i perkusja. Do tej pory grali utwory klasyków – rapy Waldemara Kasty (WROsound 2014) i jazzowe standardy Krzysztofa Komedy. Ich ostatnią płytę Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda) chwalono dosłownie wszędzie – w Gazecie Magnetofonowej (Płyta Roku 2017), Jazz Forum (Nowa Nadzieja 2017) i Polityce (nominacja dla Paszportu dla Marka Pędziwiatra). Teraz czas na autorski materiał, którego inspiracją stały się ludowe mity i słowiańskie wierzenia. Prapremiera albumu „Slavic Spirit” na WROsoundzie – z gościem specjalnym, Tenderloniousem.

Naphta and the Shamans

Naphta to reprezentant Wrocławia – muzyk, DJ i producent Paweł Klimaczak. Po dalekowschodnich podróżach z debiutem 7th Expedition (Korea Południowa, Japonia), Naphtha powraca do korzeni. Jego druga płyta Naphta And the Shamans to już nie tylko elektronika, a więcej niż psychodeliczny rock. Afrykańskie rytmy bardziej angażujące niż jazz i wciągające do osobnego świata szamańskich wybryków. Album jest zapisem wielu sesji studyjnych z najróżniejszymi muzykami, dlatego aby oddać klimat wspólnego nagrywania, koncert stanie się świętem wrocławskiego środowiska muzycznego. Multikulturowo, multiinstrumentalnie i mimo wszystko – zawsze w spójnie pulsującym rytmie. Premiera płyty!

67,5 minut projekt.

Crème de la crème warszawskiej wytwórni Lado ABC. Skład grający godzinę i połowę kwadransa to starzy wyjadacze polskiej alternatywy, mogący sobie więc pozwolić na podobne ekstrawagancje. Macio Moretti – człowiek o stu twarzach, Piotr Zabrodzki – gentelman tysiąca kapeluszy i Jan Młynarski – perkusista miliona rytmów. Razem grają mocno, intensywnie i za każdym razem inaczej. Na tym koncercie nie ma spoglądania na zegarek.

Dennis Ayler

Ukształtowany gorącym jazzem i skaczący po bitach DJ zapodaje duszny lo-fi house w abstrakcyjnej atmosferze. Ma na swoim koncie dwie EPki wydane w labelu 22a, co zaowocowało współpracą z Tenderloniousem (longplay 8R1CK C17Y wydany zeszłego lata). Swoje sety zabarwia soulem i eksperymentalnymi rytmami rodem z Afryki, można się też spodziewać jazzujących eksperymentów z przełamaniem rytmicznym.

REGINALD OMAS MAMODE IV

Kultowa postać londyńskiej sceny soul przedstawia Afro Roots przesiąknięty dusznymi hitami drumowymi. Stylowy wokal i tłuste linie basowe. Jego pierwsza płyta spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem – Mojo pisało o “całkiem nowej retro-rozkoszy”, Record Collector dostrzegł w nim “tyle samo D’Angelo co J Dilli”, a The Wire zachwycił się “muzyką soul zwróconą do swojego wnętrza”. Jako część The 22archestra zagra na perkusji, a podczas silent disco zaprezentuje autorski zestaw hip-hopu, soulu i jazzu. Galaktyczna, radosna i ponad wszystko funkująca muzyka – po raz pierwszy w Polsce.

Baby Meelo

Najbardziej eksperymentalne dziecko brygady regime – eksperymentalne w swoich secikach, w których bawi się całym zestawem ulicznych gatunków. Kamil Matyja, bo o nim mowa, najczęściej sięga po footwork, D&B/jungle, brytyjską breakową tradycję i dźwięki spod szyldu future beats (tak zresztą nazywa się audycja, którą prowadzi w każdy poniedziałek na antenie Radia LUZ). Liczą się pulsujący surową energią bas i łamanie standardowych rytmicznych konwencji. Ma na koncie dwa solowe materiały: debiutanckie MIlky Wayz EP wydane pod skrzydłami regime i tegoroczne Kush, Hoops, Rhymes & Pizza Places EP, tutaj już we współpracy z Polish Juke.

Tenderlonius & 22archestra

Przyszłość brytyjskiej sceny jazzowej. Ale po kolei: liderem składu jest Ed Cawthorne (aka Tenderlonious) – flecista, saksofonista, producent, dj i założyciel wytwórni 22a.

Ma opinię najciężej pracującego człowieka w południowym Londynie, mówi się też że pomógł postawić na głowie całą scenę muzyczną Wielkiej Brytanii, gdy zwrócił uwagę klubowych bywalców na wykonywanie muzyki na żywo przez prawdziwych muzyków. Jak każdy prawdziwy skład jazzowy, 22orchestra powstała spontanicznie, na potrzeby sesji w beatlesowskim studiu Abbey Road. Większość muzyków z 7-osobowego składu odpowiada za oddanie gorącego rytmu afrykańskiego dubu i latynoskiego nerwu tanecznego. Na podwórku Impartu zagrają dzień po premierze swojego albumu “The Shakedown” – absolutna premiera.

PRO8L3M

Zjawisko kulturowe, jedno z tych które rodzą się w cieniu podwórek i poza głównym nurtem. Są jak negatyw gwiazdorskich projektów raperskich – Oskar i DJ Steeze bez kompromisów zanurzają się w światy lat 80-tych, jak w przypadku “Art Brut Mixtape”, który mógł zaskoczyć oparciem się w całości o sample z polskiej muzyki tamtych czasów. W 2016 PRO8L3M zadebiutował długo wyczekiwanym, pełnoprawnym LP, które w ciągu miesiąca pokryło się złotem, a w ciągu roku platyną. Najnowsze wydawnictwo pt. “Ground Zero Mixtape” to muzyczny powrót do dojrzewania w latach 90’. Techno i breakcore w 70 BMP, a także trance'owe inspiracje przetworzone na brudne, rapowe podkłady. Dużo napisano o kontrowersjach i dzikiej sile projektu, ale recenzent serwisu Screenagers przypomina o szczerości monologów Oskara: “prostota, a zarazem nienachalna poetyckość tej linijki sprawiają, że przez skórę przebiega dreszcz, a blokers Miron Białoszewski uśmiecha się uznaniem, patrząc na to wszystko z najwyższego balkonu Parnasu”.

Mordor Muzik

Niewiele jest projektów zdolnych podtrzymać ciemną energię PRO8L3MU, dlatego ciemne zakątki wrocławskich podwórek reprezentować będzie Mordor Muzik. Skład działa w klasycznym zestawieniu: dwóch raperów Miły ATZ i Ginger oraz producent/dj Majkizioom. Ich energetyczne bity z połamanymi nawijkami znajdziecie w netowych klipach oraz na dusznych soundsystemach. Współpraca z czołówką polskich producentów muzyki basowej i nacisk na technikę w rapowaniu sprawia, że Mordor Muzik to pierwsza pięść polskiego grime’u. Zbieraj ekipę, gunfingery w górę i dawaj na parkiet!

Jean-Claude Thompson

Doświadczenia mógłby mu pozazdrościć niejeden młody DJ. Thompson grał na Glastonbury i rezydował w słynnym klubie Fabric. Nawet większy szacunek wzbudza jego unikalna kolekcja winyli; jako menager sklepu Jazz Longue w sercu londyńskiego Soho aranżował selekcję mieszcząc jazz obok tech-house i mieszając folk z hip-hopem. Pomimo upływu lat jest wciąż szanowany jako wytrawny znawca winylowego materiału.Jak głosi jego dewiza: “You need this!” – sprawdź to!

K-HOLE TRAX

Stara szkoła elektro na kasetach. Duet Nativizm i Tryptaminee czyli założyciele sublabelu skierowanego do analogowych dźwięków starej szkoły Detroit i tanecznego groove-u nagranego na kasetach magnetofonowych. W DJ setach nie unikają kwaśnych i surowych brzmień – na silent disco załóż słuchawki i posłuchaj swojego walkmana.

DYYU∩E

Solowy projekt Michała Zakrzewskiego, znanego z duetów Astro Buhloone oraz Hush Hush Pony. Uczestnik Red Bull Music Academy Bass Camp Warsaw, gospodarz audycji “Waxtro” na antenie bloop. London. Debiutancka winylowa epka Astro Buhloone została wydana nakładem Astropical Tapes pod koniec 2015 roku i na swoją rotację wciągnęli ją min. Jimpster, Tooli z wytwórni Local Talk, Nachtbraker, Shur-I-Kan, Daniel Drumz i wielu innych.

Rap Szalet

Letnia partyzancka impreza o charakterze muzyczno-gastronomicznym. W oryginalnym wydaniu Rap Szalet odbywał się w ciepłe niedzielne popołudnia nad Odrą, przy starym poniemieckim wychodku. Inspirowany nowojorskimi block party, od 2011 na stałe wpisał się w krajobraz wrocławskich imprez plenerowych. Rap Szalet karmi uszy dobrą selekcją rapowych bangerów, podaną przez zaprzyjaźnionych dj'ów, a głód zaspokaja domowej roboty hamburgerami z grilla. Ma prostą i uliczną formułę. Działa oddolnie, nie podpiera się sponsorami i wszystko lepi własnymi rękami. To inicjatywa zwykłych chłopaków i dziewczyn, nie silących się na wielką sztukę, ale robiących coś fajnego dla lokalnej społeczności. Nie ma tam miejsca na popisywanie się, budowanie dużych scen, oddzielanie się od publiczności, grodzenie terenu. Wszyscy są razem, aby w szerokim gronie przyjaciół celebrować letnie popołudnie w miejskiej dżungli.